11.02.2022 - Van Teknokent BiGG START ONE Programı Başarı Oranını Yükseltti

Van Teknokent BiGG START ONE Programı Başarı Oranını Yükseltti

 

BiGG Start One Ön Kuluçka programı kapsamında Van Teknokent tarafından yürütülen 3 girişimden 2’si, TÜBİTAK’ın BİGG 2021 yılı 2. aşama değerlendirmesinde desteklenme hakkı kazandı.

Destek hakkı kazanan bu girişimlerin ardından; TÜBİTAK 2021 yılı 1. çağrısında Türkiye genelinde yüzde 43,42 başarı ortalamasına sahip olan Van Teknokent BiGG Start One Programı,  TÜBİTAK 2021 yılı 2. çağrısında yüzde 66’lık bir başarı oranını yakalamış oldu.

 

Van Teknokent’in elde ettiği başarıyla ilgili konuşan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, özelde bölgenin genelde ise ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda araştırma alanlarını yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

 

‘Katma değer yaratabilecek nitelikte Ar-Ge çalışmaları yürütmekteyiz.’

Üniversite olarak disiplinler arası, yenilikçi, üniversite-sanayi iş birliğini ve toplumun refah düzeyini destekleyen çalışmalar yürüttüklerini belirten Rektör Şevli, konuşmasını; “araştırma üniversitesi olma hedefimiz doğrultusunda katma değer yaratabilecek nitelikte Ar-Ge çalışmaları yürütmekteyiz. Niteliği yüksek yerli ve milli ürünlerin üretilmesine katkı sağlamayı amaç edinen Üniversitemiz, projelerden üretilen katma değeri yüksek patent, faydalı model ve telif hakkı gibi çıktılar almakta, Ar-Ge süreçlerinden elde edilen bilgileri toplumla da paylaşmaktadır. Bilim ve teknoloji ekosistemimizi her geçen gün daha fazla güçlendirirken paydaşlarımızla iş birliği içerisinde etkin ve verimli bir şekilde çalışmaya devam etmekteyiz.” Şeklinde sürdürdü.

 

‘Milli Teknoloji Hamlesine katkı sunmaya devam edeceğiz’

Projeleri desteklenme hakkı kazanan öğretim üyelerini gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik eden Rektör Şevli, bu yıl 40. yılını kutlayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin, güçlü alt yapısı, tecrübeli araştırmacıları ve nitelikli bilimsel çalışmalarıyla ülkemizin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sunmaya devam edeceğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

 
Program kapsamında destek almaya hak kazanan girişimci adayları, 2022 yılı Şubat ayı içerisinde şirketlerini kurmalarının ve TÜBİTAK ile sözleşme imzalamalarının ardından çalışmalarına başlayabileceklerdir.

 

 

 

 

 

MENÜ
Kapat